Wiadomości z Katowic

Dworzec kolejowy Katowice - Ligota - czy będzie dostosowany do osób niepełnosprawnych?

  • Dodano: 2021-02-08 07:00, aktualizacja: 2021-02-08 05:13

Dworzec kolejowy Katowice – Ligota znajdujący się w gestii zarządcy linii kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., nie posiada odpowiednich urządzeń ułatwiających komunikację osób niepełnosprawnych.

Komunikacja osób niepełnosprawnych

Ten deficyt stał się szczególnie widoczny po otwarciu zrealizowanego przez miasto Katowice węzła komunikacyjnego Katowice – Ligota obejmującego nowoczesny parking i zespół przystanków autobusowych, w pełni dostosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych. Mając na względzie interes mieszkańców i użytkowników węzła Katowice – Ligota Pan Prezydent Marcin Krupa zdecydował o podjęciu działań w celu zrealizowania odpowiednich urządzeń na dworcu kolejowym na koszt miasta. Wykonując polecenie Pana Prezydenta, Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach uzyskał wstępną zgodę zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP PLK S.A. na zrealizowanie inwestycji w ramach obiektu dworca kolejowego oraz podjął konieczne prace projektowe. W styczniu bieżącego roku MZUIM Katowice otrzymał informację pochodzącą z Ministerstwa Infrastruktury i centrali PKP PLK S.A. o przyspieszeniu realizacji kompleksowej przebudowy dworca kolejowego Katowice – Ligota w ramach inwestycji obejmującej modernizację linii kolejowych na obszarze Śląska, w tym na odcinku Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice. Według tych informacji jeszcze w roku 2021 inwestor kolejowy ogłosi przetargi na odpowiednie prace budowlane, które rozpoczną się w roku 2022.

Dokonując analizy sytuacji, z której wynika, że w 2022 roku dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, Pan Prezydent podjął decyzję o odstąpieniu od wykonania przez miasto tych urządzeń. Jednocześnie służby miejskie będą na bieżąco monitorować działania zarządcy linii kolejowej i w przypadku, gdyby jego prognozy w kwestii przebudowy dworca Katowice - Ligota nie sprawdziły się, miasto może w każdej chwili powrócić do realizacji we własnym zakresie urządzeń dźwigowych dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.