Wiadomości z Katowic

Rekordowy sezon rowerów miejskich w Katowicach

  • Dodano: 2018-10-18 12:15

Rower miejski w Katowicach zadebiutował w 2015 roku. Na początku mieszkańcy mieli do dyspozycji trzy stacje, rok później 11, a w 2017 roku było ich 35. 

W tym roku mamy już 54 wypożyczalnie z 450 rowerami, co oznacza, że to największa taka sieć w woj. śląskim. Cieszy także rosnąca liczba użytkowników jednośladów – tylko w tym roku do systemu dołączyło ponad 20 tysięcy i jest ich łącznie aż 41 tysięcy - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rosnąca popularność roweru miejskiego przełożyła się na dynamiczny wzrost liczby wypożyczeń – tylko w tym roku z miejskich jednośladów skorzystano 190 tysięcy razy. To dobra wiadomość, bo w Katowicach rower traktujemy nie tylko jako środek rekreacji, ale też transportu. Wielu katowiczan korzysta z niego dojeżdżając do szkoły, pracy czy na uczelnię – dodaje prezydent.

Dla porównania przypomnijmy, że w 2017 roku rower miejski został wypożyczony 103 tysiące razy, a w systemie zarejestrowało się 11 tysięcy nowych użytkowników. W tym roku sezon rowerowy trwa od początku kwietnia i zakończy się w połowie grudnia – po Szczycie Klimatycznym COP 24. Statystyki pokazują, że mieszkańcy najczęściej wypożyczają rower do 15 minut – wtedy przejazd jest bezpłatny. Natomiast pierwsza godzina korzystania z roweru kosztuje zaledwie złotówkę dzięki czemu przejazd kilku kilometrów rowerem miejskim jest o wiele tańszy niż np. bilet na tramwaj. Średni czas korzystania z roweru to 31 minut i 45 sekund. Rowery najchętniej wypożyczane są ze stacji: Katowice Rynek, Silesia City Center, Murapol Mariacka, KTBS – Krasińskiego 14, Al. Bolesława Krzywoustego. Poza standardowymi rowerami katowiczanie mają także do dyspozycji 10 pojazdów typu cargo, którymi można przewozić zarówno ładunki do 100 kg jak i dzieci.

Poza rozwojem sieci rowerów miejskich w Katowicach duże środki są inwestowane w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym budowę nowych dróg rowerowych. W zeszłym roku na ten cel przeznaczono ponad 7 mln zł, a w tym roku jest to o blisko milion złotych więcej. Na przestrzeni ostatnich czterech lat w Katowicach powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych, a 58 km tras zostało zmodernizowanych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.