Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Strażnicy miejscy w Katowicach wyposażeni w kamery osobiste

  • Dodano: 2018-06-22 08:30, aktualizacja: 2018-06-22 08:49

Nowe urządzenie, w które zostali wyposażeni strażnicy miejscy w Katowicach to kamery osobiste, które pozwolą rejestrować ich pracę w terenie.

Od tego tygodnia straż miejska dysponuje 30 urządzeniami o łącznej wartości ok. 90 tys. zł. Każda z kamer posiada baterię, która może pracować przez 8 godzin. Istotna jest także funkcja, która rejestruje obraz na chwilę przed uruchomieniem kamery, co może być przydatne w nagłych interwencjach.

Z kamer osobistych korzysta policja w USA. Wśród polskich miast takie rozwiązanie dla strażników miejskich wdrożyła także z powodzeniem Warszawa. Te niewielkie urządzenia z jednej strony wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i pozwolą sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych, a z drugiej strony interwencje strażników będą bardziej transparentne. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest jednym z naszych priorytetowych zadań i dlatego w tym zakresie podejmujemy wiele działań – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa i przypomina, że jesienią 2016 roku został w Katowicach kosztem blisko 14 mln zł uruchomiony inteligentny monitoring, który został rozbudowany z 194 do 215 kamer, a na początku przyszłego roku do systemu dojdzie 32 kolejnych kamer.

Strażnicy miejscy prowadzący interwencje zostali zobligowani do włączania kamer przed podjęcie interwencji.

To da możliwość odtworzenia konkretnych działań, co może być pomocne zarówno mieszkańcom, jak i pomoże strażnikom. Takie nagranie będzie mogło zostać wykorzystane jako dowód w sprawie – podkreśla Paweł Szeląg, komendant straży miejskiej w Katowicach. – Doświadczenia z USA pokazują, że kamery na mundurach mają charakter prewencyjny – nagrywając interwencję zarówno policjanci, jak i mieszkańcy zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego zachowania – dodaje komendant.

Oprócz kamer nowy system monitoringu pracy straży miejskiej posiada oprogramowanie i stacje dokujące, które pełnią rolę ładowarek oraz umożliwiają zgranie materiału na dysk, gdzie nagrania będą przechowywane 30 dni. W przyszłości, jeśli system się sprawdzi, będzie możliwe zsynchronizowanie jego pracy z miejskim monitoringiem.

Kamery to nie jedyna nowość w katowickiej straży miejskiej, która obecnie także testuje nowe mundury.

Nowe umundurowanie nie krępuje ruchów i jest bardziej widoczne. Jeśli testy wypadną pomyślnie, nowe mundury założą wszyscy funkcjonariusze patrolujący Katowice – zapowiada komendant Paweł Szeląg.

Obecnie strażnicy miejscy podczas patroli są ubrani w tradycyjne mundury i kurtki służbowe oraz mundury typu moro (czarne), które nie zapewniają optymalnego komfortu pracy. Dlatego konieczne było opracowanie jednolitego, praktycznego i zwiększającego bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania stroju. Z pierwszych relacji użytkowników prototypów mundurów wynika, że nowe umundurowanie jest dużo bardziej praktyczne niż dotychczasowe. Ostateczne decyzje dotyczące zmiany umundurowania straży miejskiej zostaną podjęte po zakończeniu testów jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.