Wiadomości z Katowic

Samochody zabytkowe

  • Dodano: 2017-12-08 07:45, aktualizacja: 2017-12-08 07:50

Klasyczne auta cieszą się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. Według specjalistów z KPMG, przyczyną rosnącej fascynacji samochodami klasycznymi jest m.in. poszukiwanie alternatywnych sposobów lokowania kapitału, co jest związane z niskimi zwrotami z tradycyjnych inwestycji.

Przy wyborze klasyków motoryzacji, Polakami kieruje jednak nie tylko chęć zysku. Badania wykazują, że żywimy spory sentyment do Fiata 126. Zajmuje on trzecie miejsce wśród samochodów zabytkowych najbardziej przez Polaków poszukiwanych. Miejsce pierwsze zajął Ford Mustang, a drugie – Volkswagen Golf. Coraz więcej osób interesuje się także „youngtimerami”, czyli autami pretendującymi do miana zabytkowych.

Obowiązki związane z żółtymi tablicami

Posiadanie zabytkowego auta niesie ze sobą określone obowiązki. Przede wszystkim należy wiedzieć, że samochód, który zyskał status zabytkowego, będzie go nosił już zawsze. W związku z tym jest droższy w eksploatacji. W przypadku napraw właściciel jest bowiem zobowiązany do wykorzystywania oryginalnych części. Jeśli nie są one dostępne, należy je wykonać na specjalne zamówienie lub zastosować zamienniki, jednak w ostatnim przypadku konieczna jest zgoda konserwatora zabytków.

Przywileje związane z żółtymi tablicami

Samochody zabytkowe nie muszą być dostosowywane do wymogów technicznych obowiązujących na drogach publicznych. W związku z tym zabytkowych aut sprowadzonych np. ze Stanów Zjednoczonych nie trzeba w żaden sposób przerabiać, aby mogły poruszać się po polskich drogach. Poza tym zabytek motoryzacyjny nie musi przechodzić obligatoryjnych corocznych przeglądów technicznych; nie ma też obowiązku ciągłości w opłacaniu składek OC. Warto jednak pamiętać o tym, że dobre ubezpieczenie – nie tylko OC, ale także AC – zapewni ochronę naszego pojazdu zarówno wtedy, kiedy jest on jedynie garażowanym eksponatem, jak i wówczas, gdy wciąż jest wykorzystywany jako środek transportu.

Analitycy KPMG wskazują na opłacalność inwestowania w auta zabytkowe. Ich wartość i liczba szybko rosną – i to nie tylko na rynku polskim. Na przykład w Wielkiej Brytanii cyklicznie odbywa się impreza Classic Motor Show, organizowana przez Lancaster Insurance, wiodącego ubezpieczyciela aut zabytkowych w Anglii. Firma posiada specjalną ofertę https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.