Historia Muchowiec - Katowice

Dzielnica śródmiejska  o powierzchni 6,7 km kwadratowych i z ponad 12,5 tysiąca mieszkańców.

Muchowiec

Muchowiec powstał w XVII w. jako przysiółek a nazwę wywodzi od jego mieszkańca – osadnika Muchy, dumnego posiadacza domu i łąki. Te tereny skutecznie opierały się ekspansji przemysłu i nadmiernej urbanizacji. Dopiero na przełomie XIX i XX w wybudowano tu osadę domków dla pracowników cegielni i myśliwski zameczek. Gdy w 1924 r. przyłączono go do Katowic, Muchowiec pozostał  miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców.

Katowiczanom i nie tylko Muchowiec nieodmiennie kojarzy się lotniskiem. W 1926 r. uruchomiono tu linię Katowice – Warszawa, do 1958 r. lądowały tu regularnie samoloty PLL LOT, jednak na skutek szkód górniczych port lotniczy zamknięto dla lotów pasażerskich. Pozostałością po nich jest betonowy pas startowy. Dziś lotnisko służy lotnictwu sportowemu. 
W czerwcu 1983 r. na płycie Muchowca papież Jan Paweł II odprawił uroczystą mszę św. dla ponad 2 milionów wiernych.
 

Osiedle Paderewskiego powstało w latach osiemdziesiątych XX w. i jest dziś uważane za jeden z „lepszych” adresów w Katowicach. Mieszka na nim prawie cała populacja dzielnicy – 12 tysięcy osób. W bliskim sąsiedztwie znajduje się teren wypoczynkowo – rekreacyjny Dolina Trzech Stawów, zwyczajowe miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców.

Muchowiec

Dzielnica jest też ze względu na swoje bliskie autostradzie A4 usytuowanie szczególnie lubiana przez inwestorów. Znajdują się tu centra handlowe, hotele i restauracje. Tutaj też mieści się nowy gmach Biblioteki Śląskiej i stacja Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Muchowiec

Pomnik na Osiedlu Paderewskiego szczególnie upodobali sobie skaterzy.