Historia Zawodzie - Katowice

Zawodzie to obszar historycznie położony nad południowym brzegiem Rawy, zamknięty od strony zachodniej ulicą Graniczną a od południa Osiedlem Paderewskiego. Jest stosunkowo młodą miejscowością wchodzącą dziś w administracyjne ramy Katowic.

Zawodzie

Zawodzie wywodzi się z kolonii Bogucice, która miała charakter typowo rolniczy. Dopiero w połowie XIX w. nastąpił na tym terenie rozwój przemysłu. Zapoczątkowało go powstanie w 1840 r. huty cynku Kunegunda.

Następnymi zakładami przemysłowymi były fabryka kotłów parowych, odlewnie żelaza, fabryka superfosfatu. W 1921 r. ruszyła Fabryka Porcelany Giesche, sześć lat później Katowick Fabryka Maszyn Górniczych a w 1931 r. Śląska Fabryka Lamp Żarowych.Pod koniec XIX w. Zawodzie było samodzielną, odrębną gminą. W ówczesnym ratuszu gminnym dziś znajduje się rektorat Akademii Ekonomicznej.

Na początku wieku XX połączono je w jeden organizm gminny z Bogucicami i tak pozostało do 1924 r., kiedy obie miejscowości weszły w skład Katowic.

Zawodzie

Dziś w Zawodziu na pięciu kilometrach kwadratowych mieszka ponad 13 tysięcy osób. Kościołem parafialnym Zawodzia jest świątynia Opatrzności Bożej.