Wysoka na 35 metrów, zlokalizowana w katowickim Parku Kościuszki, jest jedynym tego typu obiektem w naszym kraju.
Wieże spadochronowe budowano w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wikipedia, Wolna Encyklopedia podaje, że na terenie ówczesnej Polski istniało ich szesnaście. Wszystkie zlokalizowane były w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Bydgoszcz czy Łódź.
Jak sama nazwa wskazuje, obiekty służyły szkoleniu początkujących skoczków. Najbardziej znane powstały w Poznaniu i Katowicach. Obie wybudowano w 1937 roku.
Jednak tylko śląskiej wieży udało się przetrwać próbę czasu. Poznańska została wysadzona przez saperów. Na początku lat 80 jej pozostałości rozebrano W skutek działań wojennych oraz decyzji władz zlikwidowane zostały także wszystkie inne wieże.
Katowicki obiekt wyraźnie góruje nad Parkiem imienia Tadeusza Kościuszki. Jednak jego stalowa konstrukcja jest nie tylko zabytkiem architektonicznym, ale także symbolem walki o wolność regionu. To tutaj w pierwszych dniach II wojny światowej katowiccy harcerze stawiali opór wojskom niemieckim.
Choć śląska wieża spadochronowa jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, niestety nawet ona nie jest zabytkiem, który powstał w 1937 roku. Konstrukcja umieszczona w Parku Kościuszki to jedynie replika dawnej wieży. Oryginalna wieża miała 50 metrów wysokości i została rozebrana w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Wermachtu.
Obecna pełni funkcję zarówno zabytku dawnej architektury, jak i pomnika poświęconego obrońcom Katowic, zamordowanym we wrześniu 1939 roku.