Historia herbu - Katowice

Herb miasta Katowice przedstawia dawną maszynę - młot mechaniczny napędzany siłą wody. Młot ten był używany w kuźni i nawiązuje bezpośrednio do początków Katowic, które jako wieś rozwinęły się właśnie przy nadrzecznej kuźni.

Herb Katowic

Herb Katowic składa się trzech elementów:

  • Pierwszym jest woda, która umożliwiła osadzie Katowice rozwój. Wybudowano na przepływającej przez nie Rawie tamę i zamontowano przy niej młot kuźniczy. Woda oznaczała życie. W rozległym stawie drzemała uśpiona energia. Wystarczyło spiętrzyć uchodzącą w Roździankę wodę, aby ją podporządkować swojej woli.
  • Drugim elementem jest drzewo, które występuje w herbie w postaci drewnianej belki. Drzewo umożliwiło przetapianie surowca wykorzystywanego w kuźni, czyli żelaza. Pamięć o lesie rosnącym tu od zawsze - o drzewie, odzwierciedla się w nazwach dawniejszych śródleśnych osad, a dzisiejszych dzielnic Katowic: Borki, Dąbrówka, Dąb.
    Zarówno woda, jak i drzewa posłużą do przetworzenia żelaza z rudy - pierwszego bogactwa z tej ziemi...
  • Trzecim elementem jest młot, który uderzając o kowadło formuje żelazo. Młot, położonej nad stawem kuźnicy boguckiej, napędzany siłą wody, osadzony na długim ramieniu formował kęsy żelaza. Przechowywana przez stulecia tradycja i pamięć o nim były tak mocne, że ów młot właśnie został wybrany na godło wsi.

Przedstawiamy na zdjeciach, jak rozwijał się katowicki herb.

Pieczęć sołtysa katowickiego z 1816 r.
Pieczęć gumowa gminy Katowice z 1859 r.
Herb z fasady L.O. przy ul. Mickiewicza

Przedstawiamy również herby niektórych katowickich dzielnic:

Bogucice
Bogucice

Janów
Janów

Ligota
Ligota

Murcki
Murcki

Piotrowice
Piotrowice

Szopienice
Szopienice

Załęże
Załęże

Źródła: www.wikipedia.pl, www.us.edu.pl